Są w historii narodów wydarzenia o doniosłym znaczeniu. Do takich bezsprzecznie należy uchwalona przed 226 laty Konstytucja 3 Maja. Przypomnijmy: pierwsza w Europie i druga na świecie.
Konstytucja 3 Maja była, jak trafnie ją określił autor pieśni pt.: „Mazurek 3 Maja” „jutrzenką oświetlającą polską krainę”, dającą nadzieję na odwrócenie złowróżbnego dla Polski politycznego scenariusza – rozbiorów. Niestety, nasi sąsiedzi: Rosja i Prusy nie pozwoliły na wydanie owoców podjętych reform na Sejmie Wielkim, w tym najważniejszej reformy ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów jaką wprowadzała Konstytucja 3 Maja. Co smutniejsze: znaleźli się w naszym kraju zdrajcy - targowiczanie, którzy pomogli państwom rozbiorczym w obaleniu Konstytucji 3 Maja. Dlatego dziś słowo: „Targowica” jest synonimem zdrady narodowej.
Konstytucja 3 Maja naprawiała ustrój naszego państwa wprowadzając w miejsce zlikwidowanej wolnej elekcji zasadę dziedziczności tronu. Pozbawiała szlachtę gołotę, czyli nie posiadającą majątku prawa głosu. Były to zmiany ograniczające demokrację szlachecką, wzmacniające władzę wykonawczą. Dawały one szanse na uratowanie Polski przed upadkiem. Niestety po 14 miesiącach obowiązywania Konstytucja 3 Maja została unieważniona przez sejm rozbiorowy w 1793 r.
Z okazji tego narodowego święta w ZSO nr 1 odbył się uroczysty apel (patrz inna relacja). Tradycyjnie , jak co roku delegacja naszej szkoły: uczennice klasy IIB pod opieką nauczyciela historii, uczestniczyła 3 maja w uroczystych obchodach tego święta na Rynku Głównym i złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Z inicjatywy nauczyciela historii uczennice IIB gimnazjum: Marta Sokalska i Monika Machelska wykonały wystawkę poświeconą twórcom Konstytucji 3 Maja. W tygodniu poprzedzającym święto Konstytucji 3 Maja w każdej klasie nauczyciel historii przybliżył genezę tego święta z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
Paweł Górecki