© 2013 by KG

Gimnazjaliści na filmie o powstaniu warszawskim

26 września 2013 r.

Dnia 26 września 2013 r. nasi gimnazjaliści pod opieką p. G. Redmer, A. Głodowskiej i P. Góreckiego mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji historii na temat powstania warszawskiego. Obejrzeli film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego. Jest to zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Film w zamyśle autorów jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Wielkim atutem tego dzieła jest wykorzystanie nieznanych do tej pory materiałów filmowych nakręconych w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. Dla młodych widzów nie bez znaczenia był udział w tym filmie, obok aktorów zawodowych, raperów znanych z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru, którzy swoją obecnością dodawali wiarygodności i powagi takim postawom, jak bohaterstwo i patriotyzm.

Obecna podstawa nauczania historii w gimnazjum nie obejmuje historii najnowszej , dlatego na kilka dni przed projekcją w kinie „Helios” nauczyciel historii P. Górecki, na lekcjach historii, naświetlił tło historyczne do wydarzeń poruszanych w filmie, aby uczniowie lepiej rozumieli sens walk uczestników powstania, ich motywacje i dążenia.

Paweł Górecki