© 2013 by WM

Międzyszkolny konkurs „Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem”
(15.03.2013)

W Muzeum im. Ks. Wł. Łęgi została otwarta wystawa Pani Barbary Wachowicz – „Henryk Sienkiewicz (1846 – 1916). Dla pokrzepienia serc”. Towarzyszył jej konkurs adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
     Bardzo miło jest mi poinformować, że Aneta Ceglińska, uczennica klasy I b, zdobyła I nagrodę za pracę na temat „Bohaterowie Henryka Sienkiewicza – którego z nich wybieracie jako wzór Polaka do naśladowania w każdej – nawet naszej – epoce”. Swoje wypracowanie poświęciła Jagience, córce Zycha ze Zgorzelic, ukazując ją jako wzór dla współczesnej kobiety. Ponadto uczeń klasy I b, Patryk Głowacki, został wyróżniony za pracę na temat Stasia Tarkowskiego – „Czy chciałbyś być taki jak Staś Tarkowski z powieści W pustyni i w puszczy i dlaczego?”. Trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie, w dodatku oboje dopiero uczęszczają do pierwszej klasy. Z radością więc odebraliśmy wiadomość o sukcesie naszych uczniów.
     Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystego otwarcia wystawy w dniu 15 marca. Warto dodać, że honorowym patronatem wystawę objął Prezydent Grudziądza - Pan Robert Malinowski. Wernisaż wzbogacony został widowiskiem o Henryku Sienkiewiczu, w którym udział wzięli: Pani Barbara Wachowicz, harcmistrz Krzysztof Jakubiec (jako Henryk Sienkiewicz), prawnuk pisarza – Pan Jerzy Sienkiewicz oraz młodzież z II LO. Dodatkowym wyróżnieniem było też odczytywanie najciekawszych fragmentów prac przez nagrodzonych uczniów.

Anecie i Patrykowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Hanna Figura

Aneta i Patryk podczas odczytywania fragmentów swoich prac

Szczęśliwe chwile po odebraniu nagród

Wspólne zdjęcie z Panią Barbarą Wachowicz