© 2013 by WM

Delegacja  ZSO nr 1 podczas uroczystości
93 rocznicy „Powrotu Grudziądza do Macierzy”
(23.01.2013)

23 stycznia 1920 Grudziądz na mocy traktatu wersalskiego został oficjalnie przejęty przez polską administrację. Dzień ten oznaczał, że po blisko 150 latach zaborów nasze miasto wróciło w granice Rzeczpospolitej. Na rynku w Grudziądzu odbyło się oficjalne przekazanie władzy z rąk ustępującej i pokonanej II Rzeszy Niemieckiej na ręce gen. Stanisława Pruszyńskiego, dowódcy oddziału wysłanego w tym celu do Grudziądza, a będącego częścią armii Józefa Hallera, która zajmowała przyznane Polsce Pomorze Gdańskie (niestety bez samego miasta Gdańska).  Wydarzenie to wywołało radość wśród Polaków mieszkających w naszym mieście, którzy opierając się wieloletniej germanizacji marzyli, by Grudziądz znów był polski. Ta radosna data zapowiadała nowe możliwości rozwoju, jakie otworzyły się w naszym mieście w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
      Dziś, w 93 rocznicę tych radosnych wydarzeń, na rynku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego odbyły się oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym upamiętniające tę ważną datę w dziejach naszego miasta. Nie mogło w nich zabraknąć delegacji naszej szkoły – ZSO nr 1, która tradycyjnie złożyła wiązankę kwiatów. Uczennice trzeciej klasy gimnazjum, pod opieką p. Pawła Góreckiego wzięły udział w tej niecodziennej „lekcji historii lokalnego patriotyzmu”. Wielkie podziękowania dla p. Anny Stempień, która wykonała nieocenione zdjęcia z uroczystości.

Paweł Górecki